- W normalnych czasach byłoby wiele tematów bilateralnych do omówienia, które oczywiście częściowo omówiliśmy, ale głównym tematem rozmów jest Ukraina. Dyskutowaliśmy o tym, jak można pomóc Ukrainie w walce o suwerenność i o kryzysie humanitarnym - przekazał Mateusz Morawiecki po spotkaniu.
Jak wskazał, wspólnie z Ignazio Cassisem potępili rosyjskie zbrodnie na Ukrainie.
Mechanizmy sankcyjne
- Uzgodniliśmy również w jaki sposób Szwajcaria, która nie jest członkiem UE, może w kolektywny sposób przyłączyć się do przeciwstawiania się tej sile, która depcze prawa człowieka na Ukrainie - powiedział Mateusz Morawiecki.
I tutaj - jak zaznaczył - "podstawowym działaniem, którym omówiliśmy są różnego rodzaju mechanizmy sankcyjne".
- Za parę dni w Brukseli na Radzie Europejskiej będziemy dyskutować kolejne mechanizmy sankcyjne. Wiemy doskonale, że te pierwsze są już takimi, które mocno dotknęły gospodarkę rosyjską, ale cały czas jeszcze za mało - powiedział Mateusz Morawiecki.
Majątki w Szwajcarii
Szef polskiego rządu zwrócił uwagę, że "Szwajcaria jest miejscem, gdzie wielu oligarchów rosyjskich ulokowało swoje majątki".
- Tam muszą one zostać również w odpowiedni sposób potraktowane. Czyli zamrożenie, konfiskata majątków oligarchów rosyjskich w Szwajcarii. I do tego namawiałem pana prezydenta, żeby Szwajcaria bardzo zdecydowanie do tego tematu podeszła - podkreślił premier.
- Dziękuję za gotowość, którą pan prezydent wyraził w odniesieniu zarówno do pracy przy kolejnych pakietach sankcyjnych, żeby odciąć ten tlen od machiny wojennej Putina, a także gotowość do niesienia pomocy w obszarze działań humanitarnych, czyli tu, gdzie Polska jest na pierwszej linii frontu - powiedział szef rządu na wspólnej konferencji prasowej z Cassisem.
Odbudowa Ukrainy
Jak mówił szef rządu, zarówno on, jak i prezydent Konfederacji Szwajcarskiej są zdania, że trzeba pomóc obronić niepodległość i suwerenność Ukrainy, ale - z drugiej strony - poprzez jak najszybsze doprowadzenie do pokoju na Ukrainie zapobiegać kolejnym wielkim falom migracyjnym. Podkreślił, że uchodźcy z Ukrainy chcieliby wrócić do swego ojczystego kraju, ale żeby tak się stało, musi zapanować w Ukrainie pokój.
Jak mówił, trzeba również doprowadzić do tego, by warunki na Ukrainie pozwalały na przyjęcie tych ludzi z powrotem - poprzez odbudowę tego kraju.
- I Szwajcaria, i Polska i cała Unia Europejska są gotowe do wielkiego planu odbudowy po zakończeniu wojny, który oby jak najszybciej nastąpił - zaznaczył premier.
00:23 odbu.mp3 Premier po spotkaniu z prezydentem Szwajcarii o odbudowie Ukrainy (IAR)
Zakończyć wojnę
Jak dodał, dziś trzeba się koncentrować na politycznych, dyplomatycznych działaniach, by doprowadzić do zakończenia wojny, "by czołgi rosyjskie wyjechały z Ukrainy".
- To jest dziś absolutnie najważniejsze. Dopomóc w tym może bardzo zdecydowana polityka sankcji, gospodarczych na Rosję i ten temat był przedmiotem naszej wnikliwej analizy z panem prezydentem Szwajcarii - powiedział premier Mateusz Morawiecki.
W Szwajcarii trwa debata publiczna o roli tego kraju w światowym systemie finansowym - lokuje się tam najwięcej zagranicznych depozytów. Stowarzyszenie Bankierów Szwajcarskich SBA podało w połowie marca, że Rosjanie zdeponowali na tajnych kontach w szwajcarskich bankach około 213 miliardów dolarów.
Współprzewodnicząca partii socjaldemokratycznej Mattea Meyer wezwała do zamrożenia wszystkich środków należących do osób bliskich Władimirowi Putinowi i jego rządowi. Według niej, pieniądze te służą do finansowania wojny na Ukrainie.
Czytaj także:
20 marca prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski wezwał do zamrożenia w szwajcarskich bankach aktywów rosyjskich oligarchów i osób wspierających politykę Kremla. Ukraiński przywódca zwrócił się do Szwajcarów o pozbawienie Rosjan tego, czego oni pozbawiają Ukraińców.
- Chcę, żebyście w walce ze złem zachowali się jak Ukraińcy. Żeby zniknęła kwestia waszych banków, w których trzymane są pieniądze wszystkich tych, którzy rozpoczęli tę wojnę. To bolesne, nieprzyjemne. Ale to także walka ze złem - powiedział prezydent Wołodymyr Zełenski.
fc